Kızılelma Caddesi Ziya Gökalp Sokak No:2 Fındıkzade/Fatih İstanbul - Tel: 0212 588 01 40
Çalışma Saatleri: Pazartesi-Cuma 10:00 - 19:00 / Cumartesi 09:30 - 13:00

Kanal Tedavisi

Kanal tedavisi diş köklerinin ve kronun içinde bulunan, iltihaplanmış veya cansız hale gelmiş dokunun çıkartılarak, diş kanallarının temizlenmesi ve yerine doku dostu madde konması işlemidir.

İlerleyen diş çürükleri dişin canlı dokusunu iltihaplandırır. Genellikle şiddetli ve saatlerce süren, kendiliğinden, yani yemek veya herhangi bir uyarana bağlı olmayan ağrılar başlar. Bu durumda kanal tedavisi işleminden başka bir seçenek yoktur.

Bu işlem eskiden çok uzun sürer, hastalar diş hekimine gidip gelmekten yorgun düşerlerdi. Önce canlı dokuyu öldürmek için ilaç konulur sonra bitmeyen pansumanlar yapılırdı.

Oysa günümüzde bu işlem bir veya iki seansta bitirilmekte ve lokal anestezi ile ağrısız biçimde yapılmaktadır.

Bilinmelidir ki kanal tedavisi olan dişlerin mutlaka %100 kurtulması mümkün değildir. Bu durum aslında her sağlık girişimi için geçerlidir.

Başarılı bir kanal tedavisi için hekimin becerisi kadar, dişlerin anatomik durumu ve normal dışı oluşumlar da başarıyı etkilemektedir.

Genel olarak bu başarı oranının %90′ın üzerinde olduğu söylenebilir. Kanal tedavisi olabilecek her dişe, önce mutlaka kanal tedavisi yapılmalıdır.

Hekim basit bir film çekerek bunu size söyleyebilir.

Ağrılı veya apse yapmış bir dişi çektirmek hem sağlık açısından hem de maddi açıdan kayıptır.

 

 

Sağlıklı bir yaşam ağız ve diş sağlığıyla başlar. Yılda iki kez diş hekimine gidin, günde iki kez dişlerinizi fırçalayın.

Top