Kızılelma Caddesi Ziya Gökalp Sokak No:2 Fındıkzade/Fatih İstanbul - Tel: 0212 588 01 40
Çalışma Saatleri: Pazartesi-Cuma 10:00 - 19:00 / Cumartesi 09:30 - 13:00

Diş Hassasiyeti

Dişin dentin tabakasının çeşitli nedenlerle açığa çıkması sonucu diş hassasiyeti oluşur. Diş etlerinin, yanlış fırçalama, diş eti hastalıkları, aşırı travma, ağız kuruluğu vs. gibi nedenlerle çekilmesi veya dişin kron kısmının kırılması, aşınması gibi nedenler sayılabilir.

Dişin dentin tabakası kanalcıklı bir yapıdadır. Tüp dediğimiz bu kanallar içindeki sinir uçları bir sıvı ile temas halindedir. Tüpler içinde basınç normalde dışarı doğrudur. Sağlıklı bir dişte, dentin, dişin minesi, ve çevre dokuları ile korunduğu için ağrı oluşmaz. Oysa, dentin tabakası açığa çıktığında, soğuk, sıcak, tatlı gibi tetikleyici uyaranlarla bu sıvı hızla içeri veya dışarı hareket eder. İşte ağrıyı yaratan bu harekettir.

 

Bu hassasiyeti gidermek için;

  • İçinde çeşitli kimyasal maddeler bulunan (potasyum nitrat, stronsyum nitrat ) diş macunları, fluorid lakları, fiziksel ajanlarla (Bonding veya sealant) dentin kanal ağızları tıkanır.
  • Kanal tedavisi yapılır
  • Kron uygulanabilir

Sağlıklı bir yaşam ağız ve diş sağlığıyla başlar. Yılda iki kez diş hekimine gidin, günde iki kez dişlerinizi fırçalayın.

Top