Kızılelma Caddesi Ziya Gökalp Sokak No:2 Fındıkzade/Fatih İstanbul - Tel: 0212 588 01 40
Çalışma Saatleri: Pazartesi-Cuma 10:00 - 19:00 / Cumartesi 09:30 - 13:00

Hamilelikte Ağız ve Diş Bakımı

Hamilelikte, ağız diş bakımının kendine özgü yanları vardır. Yapılması uygun olan veya olmayan tedaviler bulunmaktadır. Bu dönemlerde hem annenin hem bebeğin sağlığını olumsuz etkileyebilecek girişimlerden kaçınılır. Bu nedenle hamilelik öncesi ağız diş bakımı da çok önem taşımaktadır. Önemli diş ve dişeti sorunları, erken doğumlara, düşük kilolu bebek doğumlarına yol açmaktadır. Ağız diş sorunları fazla olan anne adaylarının, bazen bu tedavilerin uzun süreceğini dikkate almalarında yarar vardır. Örneğin bir diş eti tedavisi aylarca sürebilir.

Gebelik süresi, genel olarak üçe ayrılır:

  • 0-3 Aylık Dönem
  • 3-6 Aylık Dönem
  • 6-9 Aylık Dönem

0-3 Aylık Dönem

Bebeğin gelişiminin en riskli olduğu dönemdir.

Genellikle, cerrahi girişimden kaçınılır. Ancak, anneye ve bebeğe zarar verecek sorunlarda girişimde bulunulmalıdır.

3-6 Aylık Dönem

Bu dönemde de büyük cerrahi girişimlerden, uzun süreli tedavilerden kaçınılır. Bu dönemde, plak kontrolü, diş taşı temizliği, kök yüzeyi düzleştirmesi yapılabilir. Özellikle sık düşük yapan riskli annelerdeki tedavilere çok dikkat edilmelidir
Zorunlu diş tedavilerini yapılabildiği dönemdir. Hamilelik sonuna ertelenemeyecek durumdaki tedavi ve çekimler yapılır.

6-9 Aylık Dönem

İlk dönem gibi davranılır, acil dışında tedavi yapılmaz.

Hamileliğin Diş ve Diş Etlerine Etkisi

Hamilelik kendi başına bir hastalık riski oluşturmaz. Fakat hamilelikte oluşan hormonal değişiklikler, diş eti dokularını dış etkenlere karşı oldukça duyarlı hale getirir. Dişetleri şişer ve kanama olabilir. Buna Gebelik Gingivitisi ismi verilir.

 

Bu durum, bazı bölgelerde daha da şiddetlenerek Gebelik Tümörü oluşabilir.

Tüm bu oluşumlar gebeliğin sonlanmasıyla genellikle geriler ve kaybolur. Bu açıdan gebelik süresince ağız diş bakımı ve diş hekimi kontrolü önemlidir. Günde iki kez, kurallara uygun fırçalama ve diş ipi uygulaması ertelenmemelidir. Hamileliğin diş kayıplarına yol açtığı savı doğru değildir. Ancak bakımsızlık sonucunun etkileri daha ağır olabilir.

Gebelikte İlaç Kullanımı

Kesinlikle hekime danışmadan ilaç kullanılmamalıdır. Genel olarak diş hekimleri, ilaç verme konusunda, hastanın doktoruna danışırlar. Diş hekimliğinde kullanılan ağrı kesiciler, antibiyotikler ve lokal anestezikler içinden, gebelik için en uygun olanlar seçilir. Örneğin ağrı kesici olarak, asetaminofen grubu kullanılır.. Tetrasiklin grubu antibiyotikler, dişlerde renklenmeye yol açtığı için kesinlikle kullanılmazlar.

Gebelikte Beslenme

Kalsiyum, fosfor ve bol vitaminli besinler alınmalıdır. Günlük olarak bir litre süt içilmelidir.

Sağlıklı bir yaşam ağız ve diş sağlığıyla başlar. Yılda iki kez diş hekimine gidin, günde iki kez dişlerinizi fırçalayın.

Top