Kızılelma Caddesi Ziya Gökalp Sokak No:2 Fındıkzade/Fatih İstanbul - Tel: 0212 588 01 40
Çalışma Saatleri: Pazartesi-Cuma 10:00 - 19:00 / Cumartesi 09:30 - 13:00

Diş İpi Nasıl Kullanılır?

Dişi ipi kullanımı konusunda amaç, diş aralarına biriken yemek artıklarının ve bakteri plağının uzaklaştırılmasıdır. Diş fırçası kılları diş aralarına giremez. Bu nedenle tam bir temizlik için akşamları yatmadan önce, dişlerin fırçalamasından sonra diş ipi kullanılması zorunludur.

1- Diş ipi, makarasından 30-40 cm kesilerek her iki orta parmağa dolanır. Üst çene temizliği için baş parmaklar arasında gerilir.

2- Alt çene için işaret parmakları arasında gerilir.

3- Diş aralarına ileri – geri hareketlerle, diş etini kanatmamaya dikkat edilerek, fazla bastırmadan yerleştirilir.

4- Diş aralarına yerlestirilen diş ipi her defasında, bir dişin diş arası yüzeyini temizleyecek biçimde yarım daire biçiminde sarılarak yukarı-aşağı çekilir. Her diş için birkaç kez tekrarlanır.

Köprüler İçin Özel Diş İpleri

Üç veya daha fazla üyeli köprü protezlerinde diş aralarının temizlenmesi amacıyla kullanılır. Köprü protezlerinde dişler bitişik olduğu için diş aralarına normal diş ipleri giremez. Bu nedenle bir ucu daha sert ipten yapılmış bu tür iplerin kullanılması gerekir. Ülkemizde bu amaçla kullanılabilecek diş ipi olarak, Oral-B Super Floss, Curaden DF 841-844 gibi markalar bulunmaktadır.

Sağlıklı bir yaşam ağız ve diş sağlığıyla başlar. Yılda iki kez diş hekimine gidin, günde iki kez dişlerinizi fırçalayın.

Top